Biznes BEZ Strategii. 3 Podstawowe kroki. Gwarancja Twojego sukcesu.

Jak skutecznie prowadzić własną firmę.

Kiedy na każdym kroku widzisz hasło „strategia” i pod nim komentarze:

– koniecznie musisz ją mieć,

– jaka musi być,

– bez niej Twój biznes jest skazany na niepowodzenie,

a tu nagle widzisz hasło, że można się obyć bez strategii, to co czujesz? Ulgę, prawda? Choć może nadal nie dowierzasz.

Pozwól zatem, że pokażę Ci, tak jak moim klientom na konsultacjach, że możesz prowadzić swój biznes bez strategii i w szybkim tempie zauważyć efekty, przekładające się na dochody.

Nie chcę, by mój przekaz został źle zrozumiany, że jestem przeciwna strategiom w ogóle. Z zawodu jestem między innymi strategiem, więc zdaję sobie sprawę z tego, kiedy i w jakim zakresie jest to ważny element, którego zastosowanie naprawdę może firmę pchnąć znacząco do przodu. Ponieważ jednak zajmuję się tym zawodowo i tworzę strategie, a w tym samym czasie udzielam konsultacji przedsiębiorcom zarządzającym biznesem całkowicie na własną rękę, widzę zasadność twierdzenia, że naprawdę nie każdy strategii potrzebuje.

Staram się przede wszystkim uświadamiać klientom, że są takie momenty w życiu firmy, a czasem nawet cały okres jej istnienia (bo wszystko to kwestia bardzo indywidualna), że skupienie się na strategiach nie tylko nic dobrego nie wniesie, ale wręcz wszystko skomplikuje.

Niezmiennie twierdzę, że w biznesie przede wszystkim trzeba zadbać o solidne podstawy, a następnie nauczyć się reagować na częste zmiany nieuwzględnione w żadnym z naszych planów.

Ostatnimi czasy wszyscy mogliśmy doświadczyć tych zmian po wielokrotność (pandemia, militarna inwazja w Ukrainie). To, czego doświadczyliśmy w 2020 i w 2022 roku, i co jeszcze może się wydarzyć w kolejnych latach, sprawia, że solidne podstawy organizacji firmy i odpowiednie taktyki nie tyle są niezbędne, by je mieć i z nich korzystać, co wielu osobom naprawdę wystarczą, by ich firmy były nie tylko dochodowe, lecz także stabilne.

Zależy mi na tym, żeby zwiększyć świadomość najpierw bardzo indywidualnego podejścia do własnej firmy, a potem do poszukiwania rozwiązań odpowiednich i przede wszystkich dopasowanych do Twojej firmy i jej potrzeb.

Bezwzględna prawda jest taka, że nigdy nie było i nie ma idealnie dopasowanej do wszystkich biznesów instrukcji krok po kroku, co zrobić, by odnieść sukces i się przy tym nie narobić. Jest za dużo bardzo indywidualnych czynników, które będą narzucały obszary, w jakich można lub nie powinno się na siłę usprawniać.

Pamiętaj, że nawet najlepszy zbiór wiedzy i narzędzi może wyrządzić tyle samo złego, co dobrego, jeżeli zostanie wykorzystany w niewłaściwy sposób, a przede wszystkim nie będzie dopasowany do Twojego biznesu i jego zasobów oraz sytuacji, w jakiej aktualnie się znajdujesz.

Zamiast więc na siłę próbować albo nieaktualnych już teorii i technologii, albo wręcz przeciwnie zbyt wielu zaawansowanych metod i narzędzi naraz, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, czego tak naprawdę chcesz tu i teraz.

Słowo strategia pochodzi z języka greckiego, w którym “stratós” znaczy „armia”, natomiast „ágein” – „dowodzić”.

Jak już się domyślasz, określenie to powstało w odniesieniu do działań wojennych. „Strategós” oznaczało przewodzenie armii i tworzenie koncepcji walki.

Nie możesz jednak mylnie uznawać, że dotyczy to jedynie bezpośrednich przygotowań i samej bitwy. To naprawdę bardziej złożony temat, ponieważ dowódca był też odpowiedzialny za zaopatrzenie, relacje i długi proces poprzedzający starcie. To ostatecznie dowodzi, że strategia to obszerna dziedzina, obejmująca planowanie oraz odpowiedzialność za wszystkie niezbędne działania bazowe i towarzyszące, które muszą prowadzić do efektów.

To właśnie strategia może sprawiać, że na człowieka, który postanawia otworzyć firmę, już pierwszego dnia spada wielotonowy głaz przytłaczający obowiązkami, jednocześnie niosący za sobą obawy, że bez niej biznes nie będzie poprawnie funkcjonował, a przede wszystkim – przynosił dochodów. Dlatego wychodzę Ci naprzeciw i zamieniam ten jeden ogromny głaz na kilka lekkich kamieni, które łatwo przerzucić, odrzucić lub dorzucić do konkretnego celu.

Od dzisiaj zamiast szukać, dopasowywać czy formować nową lub kolejną strategię, zaczniesz natychmiast działać i stosować taktyki.

Najpierw jednak, jak już wcześniej wspomniałam, zadbasz o solidne podstawy, które na tę swobodę zarządzania firmą Ci pozwolą.

Moje dodatkowe i równie ważne przesłanie jest takie, że możesz prowadzić swój biznes i odnosić sukcesy BEZ niekończącego się edukowania, jak go prowadzić, BEZ stosowania wszystkiego, co się tylko pojawi na rynku w tym zakresie.

Na każdej konsultacji podkreślam, że najważniejszy jest rozwój własnych kompetencji, które pozwalają nam nasz biznes w ogóle prowadzić.

Klient nie przychodzi do Ciebie, by podziwiać Twoje kompetencje biznesowe, tylko po to, by skorzystać z Twoich usług czy kupić produkty. I to właśnie one powinny być regularnie aktualizowane i dopieszczane, by generowały sprzedaż.

Co Ci z najlepszych strategii, narzędzi, metod, procesów, kiedy Twoja oferta robi się z czasem coraz gorsza? Kiedy nie dbasz o to, co najważniejsze – o ofertę i klienta. Bo co jak co, ale bez oferty i bez klienta żaden biznes nie przetrwa. Z długiej listy wielu elementów te dwa są w czołówce kluczowych.

Pamiętaj, że mocne podstawy to jedno, a ciągłe obserwowanie zmian i szukanie nowych możliwości to jest to, na co każdy przedsiębiorca powinien się wyczulić, bo w biznesie jest jak w życiu – to ciągła zmiana.

Mimo że pewne elementy są stałe, to Twoje spojrzenie na nie, potrzeby czy możliwości mogą i będą się zmieniać z czasem, dlatego warto raz na jakiś czas ponownie je przeanalizować, …

Moje przesłanie dla Ciebie jest bardzo konkretne. Tytuł “Biznes BEZ strategii” ma za zadanie przekonać Cię, że warto wyeliminować zakłócenia i nadgorliwość w pochłanianiu wiedzy o wszystkim naraz i wprowadzaniu wielu zmian w tym samym czasie.

Biznes BEZ utrudnień to jest hasło, które powinno Ci towarzyszyć każdego dnia i pomagać podejmować decyzje dotyczące planowania zadań.

***

Powyższa treść to część materiału dostępnego w eBook “Biznes bez strategii” – DOSTĘPNY w SKLEPIE – KLIKNIJ TUTAJ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *