Biznes PROgramator. MARKETING. 3 PROste kroki – Szybkie Efekty.

Jak skutecznie prowadzić własną firmę.

Zacznę od konkretnego i najszybszego wytłumaczenia tego, czym jest marketing na tle często błędnej interpretacji, że to tylko reklama.

Pominę też milczeniem zbytnio rozbudowaną i powszechnie opisywaną interpretację, bo warto wiedzieć, że stworzoną na potrzeby korpo, a nie Twojego mikro-, małego lub średniego biznesu.

Możesz sobie oczywiście przeczytać sztywną teorię, choćby nawet na Wikipedii, ale ja przygotowałam dla Ciebie własną regułkę, która mam nadzieję, pomoże Ci zrozumieć, że wszystko tak naprawdę sprowadza się nie tylko do teoretycznego i skomplikowanego zarządzania biznesem, ale do krótkoterminowego i regularnego planowania oraz przede wszystkim – do realnego działania.

Marketing to nieodłączny element i metoda zarządzania firmą (nawet tylko jednoosobową), której poszczególne codzienne drobne czynności wpływają na atrakcyjność biznesu (oraz posiadaną ofertę), która prowadzi do sprzedaży i jej wielokrotności (zwiększenia), a tym samym zysków.

Po przeanalizowaniu licznych teorii i literatury na temat marketingu jestem zdania, że w mikro-, małym i średnim biznesie można tak naprawdę sprowadzić go do 3 kluczowych czynników, a dotrzymując obietnicy omawiania wszystkiego zawsze w prosty sposób, pozwoliłam sobie na małe słowotwórstwo.

Marketing PRO:

  • Propozycja (oferta)
  • Relacja (klient)
  • Optymalizacja (sprzedaż).

Pamiętaj, marketing to sposób myślenia i dbania o biznes.

To nie jest seria uniwersalnych i takich samych kroków z opcją kopiuj wklej, które będą odpowiednie dla wszystkich.

Twój biznes to część Ciebie. Nawet jeśli nie budujesz marki osobistej, to jest podatny i rezonuje z Twoim charakterem, dlatego nikt poza Tobą nie zna Twojej firmy tak dobrze jak Ty. Tylko Ty wiesz, czego chcesz, co jesteś w stanie zrobić, a tym samym, jakie faktyczne działania i kiedy podjąć.

Moim zdaniem, ale i zdaniem wielu innych ekspertów propozycja, czyli oferta, to jeden z najważniejszych elementów układanki skutecznego marketingu, który jednocześnie jest też pierwszą decyzją biznesową, którą podejmiesz, jeśli dopiero startujesz z własną firmą.

Co, gdzie i komu oferujemy jest i zawsze będzie kluczowe i realnie wpływające na losy Twojej firmy.

Żadne magiczne sztuczki nie pomogą sprzedawać z sukcesem czegoś, czego nikt nie chce albo czegoś, co jest pożądane, ale tak kiepskiej jakości i tak nieadekwatne do ceny, że nawet jeśli ktoś wykaże początkowo zainteresowanie tym produktem (oglądanie, zada pytanie), to i tak ostatecznie nie podejmie decyzji o jego zakupie.

Możliwe, że w tym miejscu wiele osób, które już przeszły przez znaczne ilości treści marketingowych, spodziewa się, że wyskoczę z określeniem „idealny klient” czy „grupa docelowa”. Toteż przy okazji zdradzę Ci, że na używanie tych określeń na każdym kroku, tak samo jak na nadużywanie w stosunku do każdej metody działania określenia „strategia”, mam wręcz alergię. Żywię zatem nadzieję, że dobitnie wytłumaczyłam Ci moje stanowisko.

To właśnie często te górnolotne określenia wciskane wszędzie i przy każdej okazji, w tym kopiowanie podręcznikowych terminów stworzonych dla dużych przedsiębiorstw (z całą ich rozbudową jak dla korpo) do edukacji biznesowej dla mikro- i małych firm, doprowadziły wiele, naprawdę wiele z nich do trudnej sytuacji.

Ty, jako osoba zarządzająca własną firmą, a przede wszystkim najważniejszy element układanki, możesz pochwalić się pewnymi konkretnymi umiejętnościami, talentami i wiedzą, i na tym Twoja uwaga powinna być skupiona przede wszystkim.

Dopiero w kolejnym kroku, etapami i koniecznie na bieżąco, weryfikując Twoje działania, możesz, jeżeli chcesz, rozwijać się biznesowo i samodzielnie wdrażać różne metody, które mają swój początek w jakiejś teorii. Niech to jednak nie pójdzie za daleko.

Zawsze jednak warto zachować trzeźwość umysłu i pamiętać, że wiedza biznesowa ma Twoją działalność wspierać, a nie pochłonąć bez reszty wszystkie inne i kluczowe działania.

Warto znać określenia, ale czasem warto też wybrać tylko pewne elementy, a nie drążyć teorie bez końca.

Zatem wracając do tematu, Twoja oferta jest związana zarówno z tym, co możesz i chcesz oferować (kompetencje), jak i z lokalizacją (w tym otoczeniem oraz jego oczekiwaniami w danym czasie), w jakiej prowadzisz swoją firmę. Nawet jeżeli działasz online, to miejsce Twojej działalności również ma znaczenie.

Fachowo mogłabym tutaj użyć określenia „rynek”, ale Ty po prostu musisz wiedzieć, gdzie chcesz i będziesz działać, a także gdzie, jakie i w jaki sposób usługi/produkty będziesz oferować.

Ta decyzja jest naprawdę decydująca o być albo nie być Twojego pomysłu.

Jeżeli masz wątpliwości co do tego, jak bez czegoś całkiem nowego, jak bez agresywnego marketingu, czy dużej kampanii przebić się i odnieść sukces, to chcę Ci przypomnieć bardzo ważną i powszechnie znaną zasadę, że nieważne, kto pierwszy wejdzie na rynek z nowym produktem, ale kto dopasuje go do rynku.

***

Powyższa treść to część materiału dostępnego w eBook “Biznes PROgramator. MARKETING” – DOSTĘPNY w SKLEPIE – KLIKNIJ TUTAJ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.