PROsta Instrukcja. PMF – Product/Market Fit. Dopasowanie produktu do rynku, jako nowoczesny i skuteczny marketing.

Jak skutecznie prowadzić własną firmę.

Moje materiały nie są po to, aby napisać dla Ciebie sztywną regułkę oraz historię ewolucji danego pojęcia, lecz zależy mi na tak zwanym przetłumaczeniu każdego terminu z polskiego „na nasze”.

Oznacza to nic innego jak to, że bardzo zależy mi na tym, aby każdy, kto korzysta z moich materiałów, w tym również i Ty, nie klepał sztywnej regułki, takiej do odszukania np. na Wikipedii, ale miał realne pojęcie, o co w danym terminie tak naprawdę chodzi.

Co jeszcze ważniejsze, omówienie poszczególnego zagadnienia i tematów, o jakie on zahacza, sprawi, że kilkanaście minut poświęconego na czytanie czasu przyczyni się do Twojej skutecznego zweryfikowania tego, czy dane narzędzie, czy też zastosowanie konkretnego terminu w Twojej firmie w ogóle wchodzi w grę.

PMF (Product/Market Fit) nie oznacza nic innego jak dopasowanie produktu do rynku.

Rozłóżmy to teraz na części pierwsze.

Product, czyli produkt i/lub usługa, to Twoja oferta.

Nie patrzymy jednak na ofertę jako na całość, ogólny zakres usług czy produktów.

Market, czyli rynek.

Jest on zawsze zależny od rodzaju Twojej działalności (m.in. od branży), ale i przede wszystkim od sposobu działania (np. online/offline).

Inaczej będziesz określać rynek, jeżeli prowadzisz biznes online, a całkowicie innej weryfikacji dokonasz wtedy, jeżeli Twoje stacjonarne usługi są ograniczane np. przez Twoją lokalizację, a jakich w tym samym czasie nie doświadczysz, działając online.

Fit, czyli dopasowanie, ale i słowo-klucz.

Analizujemy tu każdą konkretną usługę i/lub produkt, do tego w całym jej/jego cyklu życia, czyli od powstania poprzez sprzedaż, a kończąc na użyteczności (funkcjonalności, trwałości) u końcowego odbiorcy.

Jeżeli już działasz, to mam nadzieję, że nie trzymasz się sztywnej oferty, która została stworzona jakiś czas temu, a w tym samym czasie nie inwestujesz nieskończonych pokładów czasu i pieniędzy w marketing czy reklamę, bo możliwe, a najczęściej na pewno, nie tu tkwi problem.

Na rynek, do potencjalnych odbiorców, wchodzisz z usługą/produktem od razu przyjmując, że jest to jej/jego pierwsza, ale na pewno nieostateczna wersja.

Ten pierwszy produkt/usługa jest po prostu na start, jest użyteczny i funkcjonalny.

Tutaj naprawdę wystarczy minimum z minimum, bo przy okazji powtórzę moją radę, z innych e-booków oraz materiałów dostępnych w sieci, że zacząć sprzedawać trzeba natychmiast. Zwłaszcza kiedy działasz jednoosobowo, bo przecież rachunki z czegoś trzeba płacić.

Zatem cokolwiek już masz na ten moment, na pewno spełnia to minimalne oczekiwania odbiorców. Oczywiście przyjmując, że podjęcie decyzji o rozpoczęciu działalności było poprzedzone wnikliwą analizą, czy i jaki problem rozwiązujesz, co z założenia pozytywnego wniesie Twoja oferta i tym podobne.

***

Powyższa treść to część materiału dostępnego w eBook “PROste instrukcje. PMF – Product/Market Fit”. – DOSTĘPNY w SKLEPIE – KLIKNIJ TUTAJ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.