wirtualna asysta w biznesie

WIRTUALNA ASYSTA W BIZNESIE

Co warto wiedzieć i od czego zacząć?

Planujesz rozpoczęcie działalności? A może jesteś już na takim etapie rozwijania swojego biznesu, że zastanawiasz się, czy w ogóle da się jeszcze lepiej to wszystko zorganizować, bo zwyczajnie nie wystarcza ci już czasu na wiele spraw? A może poszukujesz akurat nowego zajęcia, bo dotychczasowa praca kompletnie Cię wypaliła? Lubisz prace administracyjne, łatwo nawiązujesz kontakty i jesteś osobą dobrze zorganizowaną a ciągle nie wiesz, jak to ugryźć, by na tym zarobić? 

Mam nadzieję, że poniższa krótka rozmowa z ekspertem w dziedzinie wirtualnej asysty, pozwoli Ci się przekonać, że jest to być może brakujący element w Twojej firmie albo pomysł na nowy sposób na życie. Kasia Racisz zna niezbędne tajniki, jak usprawnić pracę zapracowanego przedsiębiorcy i wspiera wiele prężnie rozwijających się firm. Naucza także początkujące Wirtualne Asystentki i pomaga im wejść do świata wirtualnej asysty. Mam nadzieję, że poniższe informacje w zależności od Twoich potrzeb, pozwolą Ci szybciej zdecydować się na współpracę z WA albo podjąć naukę, by to zajęcie stało się Twoim własnym sposobem na życie.

Czy aby nawiązać współpracę z WA należy czekać, aż firma odpowiednio się rozwinie, czy może to właśnie asystentka przyspieszy ten proces?

Zdecydowanie to asystentka jest wÅ‚aÅ›nie tÄ… osobÄ…, która może znaczÄ…co przyspieszyć rozwój firmy, a także zwiÄ™kszyć dochody przedsiÄ™biorcy. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że jak próbujemy dziaÅ‚ać w pojedynkÄ™ to najczęściej, mówiÄ…c kolokwialnie, zawalamy różne sprawy. Nie starcza nam czasu, ani siÅ‚ na to, żeby zająć siÄ™ wszystkim. Bo z jednej strony musimy sprzedawać swoje usÅ‚ugi lub produkty i skupić siÄ™ na tym od strony merytorycznej, a z drugiej strony musimy też wykonać mnóstwo różnych dziaÅ‚aÅ„ okoÅ‚osprzedażowych. Trzeba wiÄ™c zadbać o marketing, komunikacjÄ™, social media, sprawy biurowe, faktury, kontakt z klientem…a doba ma tylko 24 godziny. Kiedy wiÄ™c przedsiÄ™biorca próbuje ogarnąć to wszystko samodzielnie, dzieje siÄ™ to czÄ™sto kosztem czasu dla siebie i rodziny, a co najgorsze i tak to wszystko nie jest zrobione tak, jak powinno być. Nie da siÄ™ rozciÄ…gnąć czasu, po prostu pewne rzeczy sÄ… w takiej sytuacji niedopilnowane i firma stoi w miejscu zamiast siÄ™ rozwijać i zdobywać nowych klientów. Druga kwestia to wiedza. Bardzo czÄ™sto jest tak, że przedsiÄ™biorca jest fachowcem w swojej dziedzinie i tym chce siÄ™ dzielić z klientami, tworzÄ…c Å›wietny produkt czy oferujÄ…c jakÄ…Å› usÅ‚ugÄ™, ale nie ma wiedzy dotyczÄ…cej caÅ‚ej tej biznesowej machiny. Nie ma pojÄ™cia o tworzeniu grupy docelowej, strategii komunikacji, planach dÅ‚ugofalowych, odpowiedniej wycenie, kosztach, itd i próbujÄ…c robić to samodzielnie, w pewnym chaosie i braku wiedzy wÅ‚aÅ›nie, pÅ‚aci za to jakiÅ› koszt. Tym kosztem sÄ… nietrafione decyzje biznesowe, strata czasu, pieniÄ™dzy lub potencjalnych klientów i zysku.

Warto więc sobie odpowiedzieć na pytanie-czy stać mnie na to, żeby nie korzystać z pomocy fachowca i działać w pojedynkę?

Na co zwrócić uwagę szukając WA do współpracy?

Przede wszystkim na umiejętności i na zadania, które ma w swojej ofercie WA. Asystentki mają swoje specjalizacje i mogą zajmować się naprawdę różnymi rzeczami. Czasem tylko kwestiami technicznymi, takimi jak WordPress, obsługa webinarów, kursów online, montaż audio i video, a czasem w ich ofercie znajdziesz pomoc w budowaniu strategii, tworzenie odpowiedniej komunikacji, obsługa Social Media czy kontakt z klientem. Na początku warto więc ustalić kogo się szuka i do jakich zadań. Potem ważna jest pierwsza rozmowa i sprawdzenie, czy nadajemy na tych samych falach, czy się rozumiemy i czy tak po ludzku ta osoba nam pasuje. Zdarza się też, że przedsiębiorcy prowadzą bardziej zaawansowaną rekrutację i zlecają asystentkom zadania próbne, które pokazują im, na ile te osoby są w stanie poradzić  sobie z danym zadaniem.

Czym tak naprawdę zajmuje się i co można zlecić dla WA ?

Tak, jak wspomniałam wyżej, asystentki mają w swojej ofercie naprawdę wiele usług. Możemy zlecić wszelkie sprawy biurowe, pisanie pism, tworzenie ofert, wystawianie faktur, obsługę kalendarza. Mogą to być też zadania z zakresu marketingu, obsługi Social Mediów, tworzenie postów i grafik. Bardzo często przedsiębiorcy zlecają wszelkie działania techniczne, takie jak tworzenie strony, kursu online czy montaż i dystrybucję podcastów, bo nie mają czasu, żeby się tego uczyć i nie czują się też dobrze w tego typu zadaniach.

Czego absolutnie nie powinno się oddelegować WA?

Zdarzają się przedsiębiorcy, którzy widząc, jak asystentka dobrze radzi sobie w ich firmie i w jak wielu kwestiach im pomaga, próbują całkiem przerzucić na nią prowadzenie swojego biznesu wraz z podejmowaniem decyzji strategicznych. To oczywiście jest błąd, bo nawet najlepsza Wirtualna Asystentka nie poprowadzi za nas firmy. Poza tym, można zlecać chyba naprawdę wszystko. Pod warunkiem oczywiście, że zlecamy to odpowiedniej osobie:)

Czy warto zlecić komunikację z klientami dla WA?

To zależy. Są przedsiębiorcy, którzy budując markę osobistą chcą samodzielnie komunikować się z klientami, bo chcą, żeby w tej komunikacji można było wyczuć ich osobowość i ich wartości. Chcą więc samodzielnie pisać posty w SM, odpisywać na wiadomości i komentarze. I to jest jak najbardziej ok. Ale są też takie osoby, które tego nie czują. NIe wiedzą jak pisać, o czym pisać, nie bardzo umieją się dzielić swoimi refleksjami, zapleczem firmy, itd i dla nich asystentka, która przejmuje całą tę komunikację to wybawienie. Niezależnie od tego w której grupie jako przedsiębiorcy się znajdujemy, możemy zlecić asystentce kontakt z klientem, który nie wymaga naszego zaangażowania. Klienci pytają bowiem bardzo często o sprawy techniczne, próbują znaleźć coś na naszej stronie, dopytują o cechy produktu czy usługi i to są sprawy, na które spokojnie może odpowiedzieć WA.

Czy praca WA to zawód przyszłości?

Z całą pewnością tak. Jeszcze przed pandemią prognozowano, że w ciągu najbliższych lat jeszcze więcej naszych działań zawodowych i prywatnych przeniesie się do sieci. Pandemia to wszystko przyspieszyła i pokazała nam, że wiele spraw, które do tej pory załatwialiśmy stacjonarnie, z powodzeniem można organizować w świecie online. Spędzamy w sieci mnóstwo czasu, rośnie rynek biznesów online, jest coraz więcej firm, które potrzebują specjalistów do obsługi swoich działań. Wirtualna Asystentka świetnie się w te trendy wpisuje i co najważniejsze to zawód, który ma niesamowicie duży potencjał rozwoju. Będąc VA uczymy się przeróżnych rzeczy i możemy w którymś momencie pójść w stronę bardzo konkretnej i wąskiej specjalizacji w której czujemy się najlepiej i która przynosi nam ogromną satysfakcję z pracy i jeszcze lepsze zarobki.

Czy istnieje szybki kurs, który pozwoli zainteresowanym osobom zacząć karierę w zawodzie wirtualnej asystentki?

Zapraszam do zapoznania się z moim kursem on-line dla Wirtualnych Asystentek. To jest kurs, który wprowadza krok po kroku do świata wirtualnej asysty. Uczę w nim obsługi narzędzi niezbędnych do pracy WA, takich jak programy do obsługi newsletterów, tworzenia grafik czy montażu podcastów, ale pokazuję również, jak skutecznie sprzedawać swoje usługi i jak utrzymać się na rynku budując swoją markę osobistą. Kurs jest idealny dla osób, które myślą dopiero o zawodzie Wirtualnej Asystentki, ale również dla tych, które pracują już jako WA, ale ich kariera nie rozwija się tak, jakby tego chciały.

Dziękuję za rozmowę.

Kilka słów o ekspercie:

Kasia Racisz – Project Manager, Wirtualna Asystentka, a także mentor poczÄ…tkujÄ…cych WA.

Wspiera przedsiębiorców w ich bieżącej działalności. Obsługuje kursy online, pisze teksty, tworzy grafiki, montuje materiały audio i video. Prowadzi bloga i nagrywa podcasty dla Wirtualnych Asystentek i freelancerów. Wspiera także początkujące VA poprzez kurs online oraz indywidualne konsultacje.

Więcej informacji na stronie www.kasiaracisz.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *